Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Ifølge Anette Sørensen, der er direktør i Visitnordsjælland, har danskerne fået smag for naturen og er blevet nysgerrige på alle slags udendørsaktiviteter.

”Det gælder både de gratis glæder, men også udbudte aktiviteter som guidede ture og oplevelseskoncepter i det fri - fra vandsport i Lynæs til glamping blandt kameler i Dronningmølle. Oplevelser, der taler til sanserne, og som er gode for krop og sjæl, er populære,” lyder det fra Anette Sørensen i et indlæg i Frederiksborg Amts Avis.

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

København kåret som verdens bedste by

København indtager for andet år i træk førstepladsen på en international rangliste over verdens mest attraktive byer at leve i. Placeringen understøtter byens internationale position som destination for både turister og erhverv.

Log ind