Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Ifølge storkunder som SAS og Norwegian vil den svenske S-regerings indførsel af en myldretidsafgift skade trafikkens genrejsning efter et hårdt år med corona. Det skriver Børsen.

Ifølge den norske ekspert Hans Jørgen Elnæs fra Winair er vreden blandt SAS og Norwegian let at forstå.

“Det er dem, der bliver hårdest ramt, for de har den største del af deres produktion morgen og eftermiddag. Lavprisselskaberne har nemmere ved at designe deres ruter, så de undgår travlhedsperioderne. Og det er klart, at CPH bør få en konkurrencefordel overfor svenske lufthavne, hvis de kan undgå at indføre en lignende afgift,” siger han.

Københavns Lufthavn forventer rekordsommer

Københavns Lufthavn forventer over 10,4 mio. rejsende hen over sommeren trods uro i Mellemøsten. Direktør Christian Poulsen vurderer, at rejselysten fortsat er stærk.

København siger nej til nye hoteller i Middelalderbyen

Et flertal på Københavns Rådhus vil stoppe nye hoteller i Middelalderbyen af hensyn til hverdagslivet og frygt for overturisme. HORESTA kritiserer beslutningen og efterlyser individuelle vurderinger af projekterne.

Log ind