Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Ifølge storkunder som SAS og Norwegian vil den svenske S-regerings indførsel af en myldretidsafgift skade trafikkens genrejsning efter et hårdt år med corona. Det skriver Børsen.

Ifølge den norske ekspert Hans Jørgen Elnæs fra Winair er vreden blandt SAS og Norwegian let at forstå.

“Det er dem, der bliver hårdest ramt, for de har den største del af deres produktion morgen og eftermiddag. Lavprisselskaberne har nemmere ved at designe deres ruter, så de undgår travlhedsperioderne. Og det er klart, at CPH bør få en konkurrencefordel overfor svenske lufthavne, hvis de kan undgå at indføre en lignende afgift,” siger han.

København afviser loft over store events

Et forslag om at begrænse antallet af store arrangementer i København er blevet stemt ned i Borgerrepræsentationen. Flertallet ønsker ikke et fast loft over begivenheder, der kan skabe aktivitet og omsætning i byen.

Europas turisme ventes at vokse med 3,1 pct.

Europas rejse- og turismesektor forventes at vokse hurtigere end den samlede økonomi i 2026. Særligt internationale gæsters forbrug ventes at stige, viser en prognose fra World Travel & Tourism Council.

Log ind