Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Ifølge Byens Bedste Liv er der en tendens til, at de nyåbnede spisesteder vil imødekomme de mange forskellige behov og ønsker fra madglade og tørstige beboere i byen. Restauranterne vil gerne beholde gæsterne til sent på aftenen.

Et eksempel på dette finder man på Holly, som er en ny spisebar på Vesterbro, hvor idéen er, at middagen kan udvikle sig til en festlig aften. Der hænger en discokugle i loftet, og når klokken rammer 21.00 skrues der op for musikken, baren kommer i fokus og gæsterne kan indtage rummet som dansegulv.

Ifølge en analyse fra HORESTA spiste den gennemsnitlige københavner i 2019 ude 1,6 gange om ugen, da hovedstadens også er et sted, hvor udespisning er en integreret del af mange unges livsstil.

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

Ny app kan ændre alderskontrol og ID-tjek i branchen

Fra 3. juni kan gæster dokumentere alder og identitet direkte fra mobilen med den nye app AltID. Det kan få betydning for restauranter, barer, natklubber og hoteller, som fremover vil møde digitale aldersbeviser og ID-løsninger i hverdagen.

Log ind