Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Oversvømmelser flere steder i Europa og en mindre skibskollision er blandt årsagerne til, at flere leverancer til NH Collection Copenhagen måtte nøjes med at åbne op med 162 værelser ud af knap 400 værelser. Det skriver Standby.dk.

Anders Duelund, der er direktør før det nye københavnske hotel, er glade for, at de nu er åbnet op.

”Vi er glade for, at vi nu er kommet i gang,” siger Anders Duelund.

Læs hele historien her.

HORESTA bakker op om begrænsning af delecykler: Vi skal passe på København

Når Københavns Borgerrepræsentation torsdag behandler forslag om at begrænse antallet af dele- og udlejningscykler, er der opbakning fra hotel-, restaurant- og turismeerhvervet. HORESTA mener, at cyklerne er blevet en så stor del af bybilledet, at de i stigende grad er til gene for københavnere og byens gæster.

Hotellerne fortsætter fremgang i overnatninger trods påskeeffekt

Friske overnatningstal for hotelbranchen viser 1,68 mio. overnatninger i april. Det svarer til en fremgang på 2,9 pct. sammenholdt med april sidste år. Fremgangen sker endda på trods af, at påsken sidste år lå sent og derfor trak april op i 2025. Tallene er relativt upåvirket af den internationale usikker – for nu.

Log ind