Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I deres egenskab af henholdsvis teambuilder, direktør, eventmager og fiskehandler tegner hovedpersonerne i den nye kampagne, der skal sætte fokus på Danmark som en mødedistination, et andet billede af Danmark end det, som mødedestinationer typisk markedsfører sig selv på. 

”Med kampagnen skaber vi en ny fortælling om Danmark som mødedestination, hvor vi i stedet for at fokusere på venues bringer de mennesker, som leverer mødeoplevelsen, helt i front og ud til mødeplanlæggerne,” siger senior projektleder Signe Lüth Di Liberto, VisitDenmark. 

Læs hele historien her.

SENESTE NYHEDSBREV

Rungstedgaard udvider mødekoncept med nye oplevelser

Rungstedgaard udvider sit mødekoncept ”Det lille ekstra” med fem nye aktiviteter, der skal skabe mere energi, nærvær og fællesskab omkring mødedagen. Natur, gastronomi og hotellets beliggenhed er omdrejningspunktet.

30 kommuner tilslutter sig nationalt eventnetværk

Moment Danmark har på fire måneder fået 30 kommuner med i sit landsdækkende netværk for events og tæller nu 160 medlemmer. Netværket samler kommuner og aktører fra oplevelsesbranchen om videndeling, inspiration og nye samarbejder.

Log ind