Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Efter tiden med coronanedlukning og usikkerhed har der siden foråret været fremgang på arbejdsmarkedet. En særanalyse, som Danmarks Statistik har lavet for Børsen, viser, at beskæftigelsen fra marts til juni er steget med mere end 110.000 personer. Det skriver Børsen.
Analysen viser, at det i overvejende grad er unge, der er kommet i arbejde. To ud af tre nye job i perioden er blevet besat af unge under 30.
“Vi har tidligere set, at de unge er kommet i arbejde efter en krise, men den her gang har det været totalt på steroider. Det, som plejer at tage år, er sket på et par måneder, så at så mange unge er kommet i arbejde på så kort tid, er også en fortælling om, at den her krise er overstået ekstremt hurtigt,” siger Las Olsen, cheføkonom i Danske Bank.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Lufthavn forventer rekordsommer
15-05-2026
-
Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab
15-05-2026
-
Hotelejers millionprojekt tættere på realisering
15-05-2026
-
Michelin-kok indstiller karrieren
15-05-2026
-
Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen
15-05-2026