Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Set over de seneste fire måneder er der skabt mere end 83.000 nye job. En stor del af stigningen i juli skyldes udviklingen i den private sektor, hvor der kom 11.000 flere lønmodtagere. I det offentlige var der til gengæld et fald på 4000 lønmodtagere. Det skriver Børsen.

“Arbejdsmarkedet kender kun én vej i øjeblikket, og det er fremad. Det er ganske enkelt vanvittigt imponerende, hvordan arbejdsmarkedet bare fortsætter med at buldre frem. Og nu sætter rekord for tredje måned i træk,” siger Niklas Praefke, cheføkonom i Ledernes Hovedorganisation.

Det er dog fortsat en massiv mangel på arbejdskraft, som makroanalytiker i Sydbank Mathias Dollerup Sproegel også pointerer.

“Bagsiden af medaljen er, at der er akut mangel på arbejdskraft, og uden tilgangen af yderligere arbejdskraft risikerer opsvinget at ebbe ud. Yderligere arbejdskraft skal med stor sandsynlighed findes udenfor Danmarks grænser,” siger Mathias Dollerup Sproegel.

Ny rekord: 150.000 arbejder på hoteller og restauranter

Beskæftigelsen i hotel og restaurantbranchen nåede i juli 152.743 personer, viser nye tal fra Danmarks Statistik. Det er ny brancherekort, og så er det knap 7.000 flere end året før. Internationale medarbejdere står for næsten halvdelen af fremgangen.

Hotel- og restaurantbranchen runder 150.000 ansatte

Hotel- og restaurantbranchen har passeret 150.000 ansatte, viser nye beskæftigelsestal for juli. HORESTA glæder sig over branchens stærke jobvækst og fremhæver internationale medarbejderes store betydning for fremgangen.

Internationalt: Amerikansk jobvækst overrasker positivt

USA fik 162.000 nye job uden for landbruget i august, hvilket var markant flere end økonomerne havde ventet. Arbejdsløsheden holdt sig samtidig uændret på 4,1 pct., men jobvæksten har samlet set været svag hen over sommeren.

Log ind