Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Årets sidste fredagskoncert er blevet afholdt i Tivoli Friheden, der må se tilbage på et elendigt år, hvad angår besøgstal. Sammenligner parken besøgstallene med tallene før coronakrisen ramte, ligger tallet i år mere end 100.00 under det seneste normalår. Det skriver Århus Stiftstidende.

Årsagen skal bl.a. findes i, at koncerterne først kunne begynde den 4. juni på grund af corona. Det samlede besøgstal for 2021 blev 65.597 mod 176.394 i 2019.

Tre storbyer sænker regningen for udeservering

Restauranter og caféer i København, Aarhus og Aalborg får lavere udgifter til udeservering. HORESTA glæder sig over beslutningerne og peger på, at udeservering også bidrager med aktivitet og liv i byerne.

Tivoli gør længere halloweensæson permanent

570.000 gæster besøgte sidste år Tivoli under den forlængede halloweensæson. Nu gør forlystelsesparken udvidelsen permanent og ser potentiale i at styrke efteråret som turismesæson i København.

Log ind