Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Ifølge Carl Christian von Schell-Plessen, som ejer campingpladsen De Hvide Svaner, er der et stort uudnyttet turist-potentiale i Næstved og Karrebæksmindeområdet. Derfor har campingpladsen nu sat gang i planerne om 60 nye helårshytter. Det skriver Sjællandske Medier.

”Målet er, at endnu flere turister finder vej til kommunen, og derfor kan vi kun bifalde planerne,” siger udvalgsformand Tina Højlund Pedersen (S), som er formand for Plan og Erhvervsudvalg i  Næstved Kommune.

Læs hele historien her.

First Camp sætter nordjysk campingplads til salg

Den svenske campingkæde First Camp har sat campingpladsen ved Klim Strand til salg. Ifølge kæden udnytter pladsen ikke sit fulde potentiale under den nuværende forretningsmodel, og andre ejere kan muligvis drive den bedre.

Campingvækst skaber ønske om mere fleksible regler

En stærk juli har vist potentialet i camping og autocamperturismen, men gældende regler begrænser mulighederne for udvikling. Camping Outdoor Danmark efterlyser blandt andet mere fleksible regler, bedre investeringsmuligheder og en samlet politisk strategi.

Log ind