Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

De første etaper af Tour de France bliver cyklet i Danmark til næste sommer, og det har givet anledning til at anvende verdens største cykelløb til at markedsføre Danmark.

”Grand Départ er en fantastisk mulighed for at fortælle historien om Danmark som cykelland og rejsemål med en ny vinkel. Vi vil bruge opmærksomheden på verdens største cykelløb til at gå ud på fem internationale markeder og fortælle om verdens bedste cykelland. Kampagnen spiller sammen med vores andre aktiviteter på markederne, hvor historien om vores cykelkultur og bæredygtighed er en del af den samlede Danmarksfortælling,” siger adm. direktør i VisitDenmark, Jan Olsen.

Læs hele historien her.

Protester mod turisme spreder sig i Europa

Kamp mod Airbnb og masseturisme fylder gadebilledet i flere europæiske storbyer. I Danmark ruller debatten videre, og HORESTA kræver strammere regler for udlejning.

Log ind