Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Kromand Peter Have, Låsby Kro og Hotel, har forgæves søgt efter kokke siden juni 2020. I september ansatte han to spanske kokke, men desværre er det nu de offentlige myndighedskrav og lange ventetider, der spænder ben for hans virksomhed.

I HORESTA, der er brancheorganisation for hoteller og restauranter, er eksemplet fra Låsby Kro desværre ikke enkeltstående.

”Myndighederne spænder nærmest ben for, at branchen kan komme i gang igen efter Coronakrisen. Der er ikke nok arbejdskraft her i landet, og politikerne peger netop på, at vi skal finde medarbejderne i de andre europæiske lande. Men med sagsbehandling som denne, lægger man sten i vejen, som vi på ingen måde har brug for nu,” siger Kirsten Munch, der er politisk direktør i HORESTA.

HORESTA har aktuelt dialog med både minister og styrelse for at få smidiggjort regler og sagsbehandling.

Hoteller sætter sommerrekord trods fald i turismen

Danmark havde 5 pct. færre turistovernatninger i august 2026 end året før. Hotellerne var den eneste overnatningsform med fremgang og satte samtidig sommerrekord med 7,4 mio. overnatninger i juni, juli og august.

Turistskatten er foreløbig lagt på hylden

Regeringens finanslovsforslag for 2027 indeholder ingen turistskat på overnatninger i København og Aarhus. Det vækker glæde hos HORESTA, som nu vil arbejde for, at en foreslået krydstogtafgift friholder de gæster, der begynder eller afslutter deres krydstogt i Danmark.

Log ind