Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Tirsdag præsenterede regeringen et boligudspil, der gennem blandt andet køb og ombygning af hoteller, skal skabe 22.000 nye almene boliger og 4000 studieboliger i landets største byer. HORESTA har dog svært ved at forestille sig, at der vil være mange salgsmotiverede hotelejere. Det skriver Standby.dk.

Kristian Nørgaard, der er politisk chefkonsulent i HORESTA, fortæller, at vi om få år kan risikere at mangle hotelværelser, og derfor må ønsket om flere almene boliger ikke ske på bekostning af turisme- og oplevelseserhvervet.

”Vi kan komme i en situation, hvor der om få år bliver mangel på hotelværelser i de større danske byer. Dermed bliver det svært at tiltrække de helt store events og konferencer, og det vil gå ud over en række følgeerhverv. For eksempel restauranterne,” siger Kristian Nørgaard.

Læs hele historien her.

Campingkæde udvider med femstjernet plads i Bayern

Kæden First Camp er nu også til stede i Tyskland efter overtagelse af campingpladsen Via Claudia. Pladsen bliver kædens første på det tyske marked, som i forvejen sender mange gæster til Norden.

Log ind