Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Wonderful Copenhagen har for nyligt fået overrakt Global Destination Sustainability Movement’s Innovation Award 2021 som anerkendelse for initiativet Copenhagen Legacy Lab. Det skriver Turisme.nu.

Med initiativet har Wonderful Copenhagen arbejdet med, hvordan man som destination får mere værdi ud af at være vært for internationale kongresser. København har igennem en årrække opbygget en særlig position som værtsby for internationale kongresser, og før pandemien, i 2019, var København verdens 12. mest benyttede kongresby globalt set, hvilket skabte en omsætning på over én milliard kroner.

Læs hele historien her.

SF lægger turistskatten til side

Regeringen vil i første omgang undersøge en passagerafgift for krydstogtskibe. SF-politikere i vestkystkommuner efterlyser fortsat mulighed for en lokal turistskat.

HORESTA: Turismeskat er en virkningsløs vækstdræber

I en kronik i Børsen advarer HORESTAs administrerende direktør, Jeppe Møller Herskind, mod at indføre en turismeskat i Danmark. Erfaringerne fra Amsterdam viser ifølge kronikken, at skatten ikke løser problemerne, men gør hotellerne dyrere og skaber skæv konkurrence.

Log ind