Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den københavnske madscene sammenlignes i Financiel Times med Silicon Valley i Californien, som er højborg for innovation og teknologi. Det skriver B.T.

Financiel Times har været forbi hovedstaden for at undersøge og sætte ord på, hvad det er, vi i Danmark lykkes med, og gennem en længere artikel peger de bl.a. på bæredygtighed og nytænkning.

På rundturen har mediet besøgt flere restauranter, der fortæller om deres måde at arbejde med innovation og bæredygtighed på. Både når det kommer til at mindske madspild, genbrug, madlavning på en ansvarlig måde og promovering af regenerativt landbrug.

Læs hele historien her.

Ægtepar bag Restaurant Jordnær åbner vinbar i København

Eric Kragh Vildgaard og Tina Kragh Vildgaard, der står bag den trestjernede Michelinrestaurant Jordnær i Gentofte, åbner vinbaren Sève i København i april 2027. Det nye sted kombinerer vinbar og restaurant med plads til omkring 30 gæster.

Nye kokkeprofiler: Bedre match mellem uddannelse og virksomhed

Nye profiler på kokkeuddannelsen gør det lettere at uddanne elever med afsæt i virksomhedens køkken og produktion. Det giver tydeligere rammer for oplæringen og færre krav om udstationering – samtidig med at kokkeuddannelsens faglighed fastholdes.

Bilhus på Østerbro kan blive hotel med 175 værelser

Et bilhus på Rovsingsgade i København undersøges som mulig placering for et nyt hotel. Projektet ligger i forlængelse af kommunens ønske om at placere flere hoteller uden for Indre By, men kræver ændringer i plangrundlaget.

Log ind