Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Åbningen af Next House Copenhagen, som er hotelkæden Arp-Hansens nyeste skud på stammen, sker på trods af, at de seneste år har været hårde for hotel- og restaurationsbranchen, hvor særligt hovedstaden har lidt under den manglende turisme. Det skriver Berlingske.
”Vi er da godt klar over, at lige nu er København som rejsedestination lidt ramt af corona, så det kan da godt være, der kommer til at være en lidt langsommere indflyvning. Men vi tror faktisk, at hostelsegmentet er noget af det, der nok hurtigst vil komme tilbage,” siger Dorte Krak, adm. direktør i Arp Hansen Hotel Group.
Next House Copenhagen har hele 1.667 sengepladser fordelt på 433 værelser af enten to-, fire- eller sekssengs værelser og ligger på Bernstorffsgade.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026