Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Med en ny fælles markedsføringsstrategi og en ekstraordinær markedsføringsindsats i år intensiverer Wonderful Copenhagen og VisitDenmark arbejdet med at genrejse turismen i hovedstaden. Det skriver de to parter i en pressemeddelelse, fortæller Standby.dk.

København er i hård konkurrence med andre nordeuropæiske storbyer, og den internationale konkurrence om at tiltrække storbyturister bliver endnu hårdere de kommende år. Det er en helt ekstraordinær situation, som kræver en ekstraordinær og fælles indsats, hedder det fra duoen.

Med en fælles, ambitiøs markedsføringsstrategi med styrket samarbejde hele vejen igennem gæstens brugerrejse, sætter VisitDenmark og Wonderful Copenhagen en fælles retning for de kommende års arbejde med markedsføring af hovedstaden, både nationalt og internationalt. Strategien skal bidrage til, at hovedstaden kommer bedst muligt gennem krisen. Ambitionen er, at omsætningen hurtigst muligt skal bringes tilbage til et 2019-niveau, er meldingen.

Læs hele historien her.

Hotel Hesselet får nyt liv med japansk restaurant og historien i behold

Hotel Hesselet i Nyborg er i gang med en omfattende fornyelse, der skal bringe det knap 60 år gamle hotel ind i en ny tid uden at give slip på stedets særlige historie. Et af de mest markante nye kapitler bliver Restaurant Hi, hvor nordisk gastronomi, japansk inspiration og bare 20 pladser skal danne rammen om en ny restaurantoplevelse.

Museum får 63 millioner til ny udstilling

Danmarks Jernbanemuseum i Odense har fået 63 mio. kr. til en ny udstillingsbygning, der skal stå klar i 2030. Investeringen følger efter et rekordår, hvor museet havde 107.000 gæster.

Log ind