Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I slutningen af i år vil tingene være ved at være tilbage til det normale. Sådan lyder budskabet i Nationalbankens analyse af dansk økonomi: Vaccinationerne er godt i gang, og samfundet lukker lige så stille op igen.

I turistbranchen skal man imidlertid væbne sig med tålmodighed ifølge Nationalbankens analyse, hvor det skønnes, at det især vil »tage tid, før aktiviteten i turismeerhvervene er tilbage på niveauet før pandemien«. Det skriver Politiken.

I Sydbank deler makroanalytiker Mathias Dollerup Sproegel vurderingen fra Nationalbanken:

”Højsæsonen for turisme er sommeren, både ind og ud af landet, og sommeren i år vil være præget af corona, restriktioner og usikkerhed, om det er muligt at rejse i Europa. Og hvis vi vender tilbage til normalen i løbet af efteråret, er højsæsonen slut”.

På ti måneder - fra før corona i februar til januar 2021 - er der forsvundet 31.000 jobs inden for hoteller og restauranter, mens transportområdet, der blandt andet omfatter flyselskaber, har mistet knap 9.000 lønmodtagerjobs, viser tal fra Danmarks Statistik

Københavns Lufthavn forventer rekordsommer

Københavns Lufthavn forventer over 10,4 mio. rejsende hen over sommeren trods uro i Mellemøsten. Direktør Christian Poulsen vurderer, at rejselysten fortsat er stærk.

København siger nej til nye hoteller i Middelalderbyen

Et flertal på Københavns Rådhus vil stoppe nye hoteller i Middelalderbyen af hensyn til hverdagslivet og frygt for overturisme. HORESTA kritiserer beslutningen og efterlyser individuelle vurderinger af projekterne.

Log ind