Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Ekspertgrupperne er sat på en umulig opgave. De producerer anbefalinger stort set uden empiri og underbygning. Hos os ude i virkeligheden frygter vi eksperternes modeller. Deres genåbningsscenarier er desværre både ubrugelige og direkte skadelige for vores erhverv indledes et indlæg i Jyllands-Posten.
Forfatterne er Jesper Boelskifte, adm. direktør, MASH/Copenhagen Concepts, Lasse Wiwe, medejer, Cocks & Cows/NoHo Partners, Peder Blak, adm. direktør, Old Irish Pub, Jan Vinther Laursen, adm. direktør, Bone’s Restauranter A/S
”Statsministerens faglige referencegruppe har udarbejdet en 126 siders rapport, der ganske bekymrende danner grundlaget for genåbningen. I dens konkrete modeller åbenbarer det sig nok en gang tydeligt, at der simpelthen mangler forståelse for dansk erhvervsliv i håndteringen af coronakrisen. Det foreslås nemlig, at restauranter, barer, caféer og lignende på et endnu ukendt tidspunkt kan ”få lov” til at genåbne til kl. 22.00. Samtidig skal vi lide under voldsomme arealkrav, der risikerer at begrænse antallet af gæster med op mod 70 pct.,” skriver de.
Virksomhederne mener, at denne model handicapper forretningsgrundlaget i en grad, der giver overvejelser om, hvorvidt det overhovedet kan betale sig at åbne op igen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Taco Bell åbner sin første restaurant i Danmark
09-10-2026
-
Hoteller sætter sommerrekord trods fald i turismen
09-10-2026
-
Regeringen dropper turismeskat men fastholder krydstogtafgift
09-10-2026
-
Aarhus frygter at miste krydstogtgæster med ny afgift
09-10-2026
-
HORESTA roser droppet turistskat men advarer om ny afgift
09-10-2026
-
Core Hospitality ansætter ny salgschef med regionalt ansvar
09-10-2026
-
Go Hotels overtager hotel på NORDø i København
09-10-2026