Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

De kommende uger bliver afgørende for, om det kan lykkes at få skabt et europæisk coronapas, så det igen bliver muligt at flyve, spise og bade i Europa til sommer. Onsdag kommer kommissionen med et lovudspil om coronapasset, der på EU-lingo har fået titlen “digitalt grønt certifikat”, skriver Børsen.

Danmark er ligesom andre EU-lande i gang med at udvikle et nationalt coronapas. Israel har som det første land taget et pas i brug, og rundt om på kloden er også andre lande, f.eks. Indien og Australien, i fuld gang.

Store tech-virksomheder som Apple, Google, Microsoft og IBM har tilbudt sig med brede internationale løsninger, der kan bruges på tværs af brancher, lande og kontinenter.

Læs hele historien her.

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Rosenborg Slot får nyt skatkammer til over 600 mio. kr.

Den Kongelige Samling er kommet et skridt videre med en omfattende fornyelse af Rosenborg Slot. Projektet skal give nye rammer for de mere end 500.000 gæster, der hvert år besøger slottet, og gøre det muligt at udstille flere af de kongelige skatte.

Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere

Turistaktører i Himmerland melder om en stærk sommersæson med høj efterspørgsel på tværs af attraktioner, camping og feriehusudlejning. Danske gæster udgør fortsat størstedelen flere steder, mens aktørerne samtidig oplever interesse fra en række udenlandske markeder.

Log ind