Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Storcentre og restauranter er hårdt ramt af nedlukninger for at holde coronavirussen i skak. Den aktuelle situation rammer også dansk økonomi. I en ny beregning fra Finansministeriet gives der et »groft skøn« over, hvor meget de inddæmningstiltag, som det danske samfund i dag er pålagt, påvirker dansk økonomi i forhold til en normal situation, skriver Jyllands-Posten.

Alt i alt vurderes den aktuelle situation at kunne have en »negativ effekt på den økonomiske aktivitet i omegnen af 5 pct. af det normale bnp-niveau«. Det svarer til »omtrent 10 mia. kr. om måneden«, skriver Finansministeriet.

Heraf udgør de direkte indenlandske tiltag 7-8 mia. kr. om måneden, lyder vurderingen fra Finansministeriet, der understreger, at tallet er behæftet med en »betydelig usikkerhed«.

Folkemødet 2026

HORESTA er igen i år til stede på Folkemødet, hvor vi samler politikere, beslutningstagere og branchens aktører til debatter om turisme, hoteller, restauranter og de vilkår, der former erhvervet. Her sætter vi branchens dagsordener til debat og bringer erhvervets perspektiver ind i de politiske samtaler.

Blog: Selvfølgelig skal museerne ikke have skattefrie konkurrencefordele

Når museer driver kommercielle aktiviteter, bør de beskattes på lige vilkår med andre virksomheder. Klare regler er nødvendige for at sikre fair konkurrence mellem museer og oplevelseserhvervet. Sådan lyder det fra poltisk chef, Maria Olafsson, i dette debatindlæg, som også har været bragt i Berlingske.

Log ind