Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

En ny undersøgelse fra det globale konsulenthus Simon-Kucher & Partners indikerer, at folk over store dele af verden nærmest ikke kan vente med at komme ud at rejse igen. Man taler om et segment af forbrugere, som er klar til at tage storstilet revanche efter Covid-19-pandemien. Både blandt disse ”revanche-rejsende” og blandt mange andre er der ophobet en betydelig købekraft, som måske vil komme de danske turisterhverv til gode allerede her i 2021. Simon-Kucher & Partners råder virksomhederne i branchen til at være godt forberedt.

Ifølge undersøgelsen, der er gennemført af Simon-Kucher & Partners og analysefirmaet ROIRocket, forventer flertallet af de adspurgte (57 %), som tog på ferierejser før Covid-19-pandemien, at rejse igen i 2021, primært i løbet af årets anden halvdel. En fjerdedel af de adspurgte ved ikke, hvornår de vil rejse igen. Undersøgelsen viser også, at lempelser af restriktioner ikke er den eneste afgørende faktor for de rejsendes beslutninger om, hvornår de skal tage på deres næste rejse. Udbredelsen af immunitet har også betydning.

Tyskere har sparet op til udlandsrejser

70 % af de rejsende vil bruge de samme penge eller endda flere på rejser i 2021 end før Covid-19-pandemien. Tyskland skiller sig ud mht. ophobet købekraft, eftersom andelen af rejsende, der forventer uændrede eller forhøjede rejsebudgetter, er helt oppe på 81 %, hvilket gør turister fra Tyskland endnu mere attraktive. Globalt planlægger ca. 30 % af respondenterne at bruge færre penge på rejser efter Covid-19-krisen. Blandt tyskerne er det dog kun 19 %, der forventer at bruge færre penge på at rejse end før pandemien. 

”Vi anbefaler, at rejse- og turistbranchen hurtigst muligt får fastlagt deres kommercielle strategier, så man er klar til at imødekomme det boom, som må forventes, når nedlukningerne bliver lempet, og en betydelig del af verdens befolkning har opnået immunitet mod Covid-19,” siger partner Nicolai Broby Eckert fra Simon-Kucher & Partners.

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Rosenborg Slot får nyt skatkammer til over 600 mio. kr.

Den Kongelige Samling er kommet et skridt videre med en omfattende fornyelse af Rosenborg Slot. Projektet skal give nye rammer for de mere end 500.000 gæster, der hvert år besøger slottet, og gøre det muligt at udstille flere af de kongelige skatte.

Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere

Turistaktører i Himmerland melder om en stærk sommersæson med høj efterspørgsel på tværs af attraktioner, camping og feriehusudlejning. Danske gæster udgør fortsat størstedelen flere steder, mens aktørerne samtidig oplever interesse fra en række udenlandske markeder.

Log ind