Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Marriott International har annonceret, at selskabet har underskrevet en aftale med den danske hoteloperatør Core Hospitality om at bringe det første Residence Inn by Marriott til Skandinavien.

Residence Inn by Marriott Copenhagen Nordhavn bliver bygget i Københavns nordhavnsdistrikt, bare fem kilometer fra centrum. Hotellet bliver en del af ejer PFA Ejendommes prestigefulde Nordø udviklingsprojekt. Konstruktionen begyndte i Q2 2020 og forventes at åbne i 2023.

”Introduktionen af Residence Inn by Marriott konceptet i Skandinavien bekræfter den efterspørgsel, vi ser, der er for internationale hotelkoncepter i regionen og for lejlighedshoteller generelt set”, fortæller Axel Steinbach, direktør for international hoteludvikling, Norden, Marriott International. ”Vi er glade for at samarbejde med Core Hospitality om at sikre dette nøgleprojekt i København”.

”Vi er meget begejstrede for at samarbejde med Marriott International om signeringen af Residence Inn by Marriotts debut i Skandinavien”, udtaler Per Denker Sørensen, adm. direktør i Core Hospitality. ”Core Hospitality og PFA Ejendomme har høje ambitioner for hotellets bæredygtighed. Derfor stræber vi efter at opnå flere miljøcertificeringer, inklusiv det prestigefulde DGNB Guld for et bæredygtigt byggeri og Green Key for bæredygtig drift”. 

Tre storbyer sænker regningen for udeservering

Restauranter og caféer i København, Aarhus og Aalborg får lavere udgifter til udeservering. HORESTA glæder sig over beslutningerne og peger på, at udeservering også bidrager med aktivitet og liv i byerne.

Flere kæder bejler til nyt hotel på Frederiksberg

En eksisterende bygning tæt ved Flintholm Station kan blive omdannet og udvidet til et nyt hotel. Udvikleren Tanmia er i dialog med flere mulige operatører, mens lokalplanforslaget nu er sendt i offentlig høring.

Log ind