Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
For nogle af spisestederne i Vesterbros populære hotspot Kødbyen bliver genåbningen ikke, som de havde håbet. Københavns Kommune har nemlig varslet et omfattende renoveringsarbejde, som kommer til at strække sig fra foråret og resten af året. Det kommer til at medføre støj og i nogle tilfælde udgravninger. Særligt ramt er den del af Flæsketorvet, hvor Mikkeller Warpigs, Gorilla og Kødbyens Is ligger, skriver Berlingske.
”Det er noget nær den værst tænkelige timing. Det er som at få en mavepuster,” konstaterer Jacob Gram Alsing, Chief Operations Officer hos Mikkeller, der ejer Mikkeller Warpigs i Kødbyen.
I forbindelse med tunnelarbejdet skal asfalten på fortovet fræses af, og der skal graves mindst en meter ned på ydersiden af fortovet langs restauranterne og butikkerne. Samtidig skal et areal på op til syv meter fra facaderne vil være afspærret for at have plads til maskinerne.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026