Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I denne uge kom regeringen med nye udmeldinger om, hvilke dele af samfundet der kan genåbne. Restauranterne var ikke del af denne fase, og det satte Aftenshowet på DR fokus på. Her spurgte de blandt andet direktør for restuarantkæden Bone’s, Jan Vinther Laursen, om, hvorvidt han kunne se sine forretninger slå dørene op.

”Vi respekterer, at politikerne har nogle svære øvelser med at prioritere, hvor der skal reduceres kontakt i samfundet. Vores store bekymring er, at vi bliver bedt om at levere et samfundsgode her ved at stille os bag i køen, og samtidig bliver vi efterladt med nogle voldsomt store regninger. Det er den svære del at acceptere,” fortalte Jan Vinther Laursen.

Se hele indslaget her (fra 19:57).

Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab

Restaurantkæden Jensens Bøfhus afsluttede 2025 med endnu et stort underskud i forbindelse med salget til Bone’s. Flere restauranter blev lukket, mens andre skal omdannes.

Folkemødet 2026

HORESTA er igen i år til stede på Folkemødet, hvor vi samler politikere, beslutningstagere og branchens aktører til debatter om turisme, hoteller, restauranter og de vilkår, der former erhvervet. Her sætter vi branchens dagsordener til debat og bringer erhvervets perspektiver ind i de politiske samtaler.

Bone’s øger både salg og overskud

Restaurantkæden fik flere gæster i 2025 og forbedrede både omsætning og resultat. Samtidig fortsætter arbejdet med nye restaurantkoncepter.

Log ind