Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
På ti måneder er der forsvundet 22.000 jobs inden for hoteller og restauranter, mens transportområdet, der blandt andet omfatter flyselskaber, har mistet godt 7.000 lønmodtagerjobs, viser tal fra Danmarks Statistik, skriver Politiken.
Men det kan lynhurtigt gå den anden vej, lyder vurderingen fra økonomer, som spår et jobboom på hoteller, restauranter og i flyselskaber, når restriktionerne bliver ophævet. I HORESTA lyder vurderingen også, at spisestederne hurtigt vil ansætte personale.
”Men vi er meget afhængige af, om restriktionerne bliver ophævet helt. Hvis der fortsat er afstandskrav og begrænsede åbningstider, kan det blive vanskeligt at få forretningen til at løbe rundt, og så bliver der under alle omstændigheder færre jobs,” siger politisk direktør Kirsten Munch, der vurderer, at det tager længere tid for hotellerne at genvinde det tabte.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Turismerekord i juli: HORESTA peger på flere årsager bag
11-09-2026
-
Guldsmeden Hotels er tilbage i Aarhus
11-09-2026
-
Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt
11-09-2026
-
Hotel Faaborg Fjord går efter 50.000 gæster efter kåring
11-09-2026
-
Den Gamle By får ny visuel identitet
11-09-2026