Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Den 73-årige hoteldirektør Jens Zimmer Christensen meddelte mandag, at han efter 12 år som formand for HORESTA’s to bestyrelser, HORESTA Brancheforening og HORESTA Arbejdsgiverforening, ikke genopstiller ved næste ordinære valg på repræsentantskabsmødet den 20. maj. Det skriver Stand By.
Hans efterfølger kan, afhængig af om der kommer modkandidater, blive HORESTA’s 55-årige næstformand, Jan Vinther Laursen, der i øvrigt var formand for HORESTA inden Jens Zimmer Christensen overtog posten.
11 år efter at han forlod HORESTAs bestyrelser, vendte han i efteråret tilbage.
”Jeg var væk fra branchen i nogle år, men kedede mig og kom tilbage via Bones. Men troede, at jeg var færdig med branchepolitik.”
Før han er valgt, siger Jan Vinther Laursen, “er det ikke tid til de store programerklæringer.”
”Men branchepolitik er et spørgsmål om at finde balancer og fællesmængder, så branchen kan få et mere entydigt talerør. Her under coronakrisen interesserer rigtig mange sig for branchens vilkår, så det bliver vigtigt for den nye bestyrelse at blive et tydeligere talerør. Den nye bestyrelse skal gerne være bredt funderet og repræsenteret i medlemskredsen i disse svære tider,” siger Jan Vinther Laursen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ægtepar bag Restaurant Jordnær åbner vinbar i København
23-10-2026
-
Stays ekspanderer til udlandet
23-10-2026
-
Tre naturnationalparker udvides: Mere natur skal give nye oplevelser for turister
23-10-2026
-
Ny måling: Danskerne er fortsat bekymrede for økonomien
23-10-2026
-
Dansk dobbeltsejr ved EM for konferencekokke
23-10-2026