Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Da dele af detailhandlen i marts igen kunne slå dørene op efter en lang coronanedlukning, var det ikke kun en glædes dag for indkøbslystne danskere. Det var det også for Espresso House, der ved samme lejlighed valgte at genåbne 29 butikker, der ellers har holdt lukket siden coronarestriktionerne blev strammet i december, skriver FødevareWatch.dk.
"Langt de fleste af vores kaffebarer er afhængige af, at der er mennesker på gaden, der tager til og fra arbejde eller handler i de detailbutikker og shoppingcentre, der har været lukkede. Økonomisk har det længe ikke givet mening for os at holde åbent," siger Claus Skovfoged, kædens danske direktør, der ikke ønsker at oplyse, hvad virksomhedens bundlinje kommer til at lyde på for 2020.
Claus Skovfoged præsenterede i 2019 en femårsplan, der lød på at kaffekædens danske afdeling skulle have 100 butikker inden 2024. De planer er dog sat på pause for en stund.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Brøndums Hotel søger ny ejer efter opgivet handel
04-08-2026
-
Amerikansk burgerkæde åbner endnu en restaurant
04-08-2026
-
Hotel åbner med nye ejere
04-08-2026
-
Nyt restaurantkoncept lukker efter halvandet år
04-08-2026
-
Ny pizzakæde satser på oplevelsen
04-08-2026
-
Sticks'n'Sushi udvider til Sverige og Tjekkiet
04-08-2026
-
Sliders lukker efter 12 år
04-08-2026
-
Hørkram mærker lavere aktivitet i gastronomien
04-08-2026
-
Danhostel vil styrke sin position i turismen
04-08-2026