Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Præsentationen af statens store genåbningsplan har gjort det klart, at rejsebureauerne, restauranterne og biograferne ikke står for tur endnu. Først på den anden side af den 6. maj skønnes der at være så meget styr på pandemien, at de hårdest ramte brancher kan byde kunderne indenfor, skriver Finans.dk.
Alligevel kan danskerne ifølge en ny bekendtgørelse fra Beskæftigelsesministeriet allerede fra næste uge anmode om at få deres indefrosne feriepenge udbetalt via den 56 mia. kr. store pulje, der skal sætte skub i forbruget. Det ærgrer erhvervsorganisationerne Danmarks Rejsebureau Forening, Horesta og Danske Biografer.
”Frigivelsen af feriepengene byggede på argumentet om, at nogle brancher er særligt hårdt ramt af krisen. Derfor er der jo ikke særlig meget fidus i at udbetale pengene, mens netop de brancher fortsat er lukket ned,” konstaterer Kristian Nørgaard, politisk chefkonsulent i HORESTA.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
To nye profiler i HORESTA Arbejdsgivers bestyrelse
29-05-2026
-
Nimb kåret som årets hotel i Danmark
29-05-2026
-
Moderaterne vil løfte turismen i økonomisk debat
29-05-2026
-
Hotel i Horsens får DGNB guld-certificering
29-05-2026
-
Varde satser stort på kunst og turisme
29-05-2026
-
Søvnturisme vinder frem blandt danskerne
29-05-2026