Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Når store dele af samfundet er lukket ned, så begynder vi at drømme om sommerferie. Og så bliver der booket på livet løs. Det er i hvert fald det, som campingpladserne i Assens Kommune står midt i og har oplevet siden årsskiftet, skriver Fyens.
Parret, der driver den bynære CampOne i Assens, har særdeles travlt i disse dage og uger. Lejrchef Christian Skytte Blaabjerg holder styr på et milliondyrt byggeri på pladsen, mens hans kone har nok at gøre med at tage imod bookinger til årets sommerrykind.
”Telefonerne er rødglødende. Vores kurver går - hvis ikke lodret op - så 89 grader op. Det er endda i forhold til sidste år. Det er rigtig dejligt,” konstaterer Christian Skytte Blaabjerg, mens han mærker op med en spraydåse til nye pladser.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026