Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Restauranterne har langt om længe åbent igen, og det betyder, at restaurantejerne er begyndt at hente en del af deres tabte omsætning ind efter godt fem måneders nedlukning. Men restauranter i Indre By og Kødbyen får en forlomme, og det, mener en række af byens øvrige restauratører, er urimeligt, skriver Politiken.
I Indre By og Kødbyen får restauranter nemlig mulighed for at søge om lov til at inddrage parkeringspladser uden for deres restaurant og udvide området for udendørsservering. På den måde kan de tilbyde flere borde og dermed øge omsætningen. Det er blevet besluttet af Københavns Kommune ved de seneste budgetforhandlinger. Sidste år havde alle byens restauranter ellers mulighed for at søge om udvidelsen.
HORESTA og Danmarks Restauranter og Caféer (DRC) er gået sammen med en række restauranter og organisationer i en kampagne på de sociale medier og et åbent brev til politikerne, hvor de opfordrer dem til at revidere beslutningen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026