Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hvis du en gang i mellem undrer dig over, hvorfor der bliver truffet dårlige beslutninger i Folketinget, så kan jeg godt fortælle dig hvorfor, skriver Rasmus Jarlov (K) i et indlæg, som Altinget deler.
”I går skulle vi forhandle om en forlængelse af kompensationspakkerne til de virksomheder, som stadig er lagt ned af corona-restriktioner. En meget vigtig beslutning, som er afgørende for, at hoteller, restauranter, festivaler, rejseselskaber og mange andre kan overleve. Liv eller død for mange, mange tusinde arbejdspladser. Først kl. 15:30 sender regeringen deres forslag til nye regler til os. Klokken 19 har Konservative (Mona Juul og mig) møde med regeringen og klokken 21 er der fælles forhandlingsmøde med alle partier undtagen Nye Borgerlige og Alternativet,” skriver han om processen.
Han er ikke tryg ved, at vi hele tiden skal forhandle under ekstremt tidspres, som ikke giver os mulighed for at gennemarbejde meget vigtige beslutninger, inden politikerne træffer dem, og han er ikke tryg ved en finansminister, som sætter en ære i at knokle sig selv ned langt ud på natten, inden han skal op næste dag klokken syv og træffe flere vigtige beslutninger for Danmark.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Optimeet 2026 udvider med nye formater og spor
06-11-2025
-
Restaurantbranchen oplever vækst – men inflation dæmper effekten
06-11-2025
-
Core Hospitality runder 2.000 værelser med udvidelse i Esbjerg
06-11-2025
-
HORESTA inviterer til valgdebat om turisme og erhverv i København
06-11-2025
-
Airbnb-snyd fører til samråd: Minister varsler stramninger
06-11-2025
-
Fastfood løfter sig i kvalitet og tiltrækker flere gæster
06-11-2025
-
Digitale værktøjer vinder frem i restaurantbranchen
06-11-2025
-
Moxy Hotel åbner i Aarhus’ nye Sydhavnskvarter
06-11-2025
-
Henrik Specht takker af efter fire årtier i rejsebranchen
06-11-2025
-
Hæder til Danhostel Stevns for ekstraordinært værtskab
06-11-2025