Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Til trods for at flere brancher klarer sig godt under krisen, er blandt andet Dansk Metal bekymrede for, at manglen på arbejdskraft bliver så stor, at de har svært ved at finde ansatte. Bekymringen kommer som følge af høje timelønninger andetsteds, der skaber en ulighed i brancher med høj lejlighed, skriver Børsen. Økonomiprofessor og tidligere overvismand Michael Svarer, udtaler hertil:
”Vi har det dilemma, at det er en økonomi i flere hastigheder. Nogle brancher er flyvende, mens andre brancher er mere nødlidende, og det kan sagtens være sådan, at de brancher, der får lov til at åbne, at de kommer til at opleve, at den arbejdskraft, de troede var til gængelig, at den er overtaget af andre, og det kan blive en udfordring for nogle brancher.”
Restauranterne har svært ved at finde ansatte, fordi de ikke kan konkurrere med en timeløn på 187 kr., som mange unge arbejder for i landets testcentre.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Scandic henter ny salgsprofil til prestigehotel på Aarhus Ø
02-10-2026
-
Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark
02-10-2026
-
Joe & The Juice investerer i medarbejdere og kultur
02-10-2026
-
Landsretten afviser anke om syv skyggehotellejligheder
02-10-2026
-
Villa Provence går efter Michelin-nøgle i Aarhus
02-10-2026
-
Kattegatcentret er blevet Green Key-certificeret
02-10-2026