Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Christopher Valentin er general manager hos Go Hotels, som netop har overtaget Hotel Ansgar og Hotel Saga på Vesterbro. Han fortæller til Børsen:

”Alle håber, at EM skaber en ketchup-effekt og med en sommer i sigte uden seks-dages-reglen, forudser vi, at en del danskere og udenlandske gæster besøger København. Go Hotels tilbyder centrale overnatningsmuligheder for individuelle, par, familier og grupper. Med de to nye lokationer på Vesterbro er der nem adgang til det pulserende liv i Kødbyen, den ”vesterbro’ske” charme og sightseeing-mulighederne i indre by. Vi er ikke tynget af høje faste udgifter, så vi kan være prisdynamiske og undgå tomme hoteller.”

Han fortæller, at 2019 var et godt år, og Christopher Valentin forudser, at virksomheden er tilbage på før-corona-niveau i 2023.

København kåret som verdens bedste by

København indtager for andet år i træk førstepladsen på en international rangliste over verdens mest attraktive byer at leve i. Placeringen understøtter byens internationale position som destination for både turister og erhverv.

Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk

Efter en travl sæson med nyheder, analyser og medlemsinformation holder HORESTAs nyhedsbrev sommerpause i uge 29-31. Selvom der ikke lander nyhedsbreve i din indbakke, står vores juridiske callcenter og pressefunktion klar til at hjælpe hele sommeren.

Log ind