Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
”Som direktør og indehaver af Esbjerg Park, har det været vigtigt at fremtidssikre virksomheden bedst muligt, og det mener jeg er opnået ved at fokusere alene på hovedbygningen, der i dag benyttes til konferencer, fester, koncerter, messer og foredrag,” udtaler Palle Storinggaard, som også driver Hotel Britannia i Esbjerg City i en pressemeddelelse.
Sammen og i en god dialog med Palle Storringgaard har Esbjerg Kommune tilpasset lejemålet, så det i højere grad passer med Palles ambitioner for Esbjerg Park. Hvad fremtiden nu bringer for de resterende bygninger og arealer i området er Esbjerg Kommune nu i tænkeboks omkring.
Det forventes at der før sommerferien fremlægges forslag til muligheder som skal drøftes politisk, udtaler Borgmester Jesper Frost Rasmussen.
”Området er jo fantastisk med park og grønne arealer, og selv om vi har måtte sige farvel til nogle dygtige medarbejdere da værelsesudlejningen nedlægges, så er det en glædelig nyhed endelig at få en ny aftale på plads for det nye Esbjerg Park, og på siden vil kunne følge udviklingen for området,” fortæller Palle Storinggaard.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Danskerne bakker massivt op om turismen
08-02-2026
-
Marriott-brand styrker bookinger hos dansk hoteloperatør
08-02-2026
-
Momondo udpeger centrale rejsetrends i 2026
08-02-2026
-
Aarhus Airport oplever kraftig vækst
08-02-2026
-
Burgerkæde lukker pludseligt efter stormombrust tid
08-02-2026
-
Grænsehotel i rekonstruktion trods fortsat drift
08-02-2026
-
Ambassadør: Turister fra Indien vil have nemmere adgang
08-02-2026