Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Siden mandag har Vor Frelsers Sogn i Aalborg været lukket ned som følge af de automatiske nedlukningsregler, regeringen og et flertal i Folketingets epidemiudvalg har fastsat. Og søndag kom så endnu et Aalborg-sogn med på listen over nedlukkede sogne, da Budolfi Sogn nåede over de tre grænseværdier, der udløser en automatisk nedlukning, skriver TV2 Nord.

”Jeg synes, det er rigtig træls, at vi er nødt til at lukke endnu et sogn ned i Aalborg, og at smitten har spredt sig så meget, som den har gjort. Der vil være stor fornuft i at få lukket Jomfru Ane Gade ned på nuværende tidspunkt, men der er ikke lovhjemmel til at gøre det,” siger Thomas Kastrup-Larsen (S), der er borgmester i Aalborg Kommune.

Læs hele historien her.

Airbnb sætter ny rekord: Politisk aftale bliver afgørende

Korttidsudlejningen i Danmark vokser fortsat og har samtidig udviklet sig til et marked med skæv og unfair konkurrence. HORESTA opfordrer til, at de aktuelle politiske forhandlinger om skærpet lovgivning for Airbnb kommer til at gøre en reel forskel.

Log ind