Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Corona-pandemien har efterladt sine markante aftryk på danskernes ferieadfærd i 2020, hvor mange måtte aflyse udlandsferien og i stedet tilbringe ferien i Danmark. Flere sprang sågar ferien helt over i håbet om at kunne brænde feriedagene af på et mere gunstigt tidspunkt, skriver Jyllands-Posten.

I 2020 var 65 pct. af danskerne på mindst en ferie med overnatning, mens samme andel i 2019 var 85 pct. Det viser den årlige analyse af danskernes ferieadfærd foretaget af Dansk Kyst- og Naturturisme og VisitDenmark.

”En stor andel af danskerne tilbragte sidste år ferien i Danmark, hvilket gav en tiltrængt saltvandsindsprøjtning til store dele af det danske turismeerhverv. Corona har ifølge undersøgelsen fortsat stor indvirkning på danskernes rejselyst og forventningerne til fremtidig rejseaktivitet og valg af destination, hvor valget i høj grad står og falder på destinationens håndtering af pandemien,” fortæller Sisse Wildt, som er kommunikationschef hos Dansk Kyst- og Naturturisme.

Læs hele historien her.

Norske gæster vender tilbage til Nordjylland

Nordjylland oplever igen fremgang blandt norske turister efter flere år med svagere efterspørgsel. Både Skallerup Seaside Resort og Fårup Sommerland melder om markante stigninger i antallet af norske gæster.

Erhvervsturister lægger næsten hver fjerde turistkrone

Erhvervs- og mødeturister stod i 2025 for 12 pct. af turistovernatningerne i Danmark, men omkring 24 pct. af den samlede turismeomsætning. Segmentets høje forbrug og aktivitet uden for højsæsonen har øget interessen for at tiltrække flere erhvervsgæster.

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Log ind