Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

De sidste 10-15 år har udviklingen i det århusianske turisterhverv kun kendt en vej: Opad. Stejlt opad. 2008 registrerede Danmarks Statistik 699.000 såkaldt kommercielle overnatninger i Aarhus Kommune. I 2019 var antallet af kommercielle overnatninger steget til rekordhøje 1.2 millioner kommercielle overnatninger, skriver Århus Stiftstidende.

Det er en succes, som har fået en foreløbig ende på grund af corona. For året efter, i 2020, var der blot 737.706 kommercielle overnatninger i Aarhus. Corona har dermed slået turisterhvervet i Aarhus langt tilbage. Vi skal helt tilbage til 2012 for at finde et lige så lille antal kommercielle overnatninger i Aarhus, hvor langt de fleste overnatninger foregår på hoteller.

Mens fremtiden er svær at spå om, så er det let at slå fast, at der er mange penge på spil. I en pressemeddelelse fra 2018 fortalte VisitAarhus, at turister hvert år bruger 3,9 milliarder kr. på overnatninger og oplevelser i Aarhus. Heraf står erhvervsturismen for 2,1 milliarder kr. af forbruget.

Læs hele historien her.

Den Gamle By får ny visuel identitet

Den Gamle By i Aarhus har fornyet sin visuelle identitet for første gang siden 1997. Samtidig introducerer museet det nye slagord ”mærk historien”, som skal understøtte ambitionen om at gøre historien relevant for nutidens gæster.

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Aarhus skal finde gæster til 1.000 nye hotelværelser

Hotelkapaciteten i Aarhus står foran en stigning på godt 30 pct. med næsten 1.000 nye værelser. Hotellerne mærker endnu ikke en markant skærpet konkurrence, men både branchen og VisitAarhus har øget fokus på at tiltrække flere gæster til byen.

Log ind