Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Både støttepartiet Radikale Venstre og den borgerlige opposition presser regeringen for at droppe kravet om, at indrejsende fra andre EU-lande skal isolere sig efter ankomst til Danmark. Det sker før onsdagens planlagte politiske forhandlinger om netop rejserestriktioner, skriver Jyllands-Posten.

”Man skal ikke opretholde restriktioner en dag mere end nødvendigt. Vi har en lav smitte. Der er mange, der bliver vaccineret, og derfor giver det mening at tilbagerulle de restriktioner, der gælder for vores grænse til glæde for vores erhvervsrejsende og turisterhvervene, der virkelig trænger,” siger Kristian Heegaard, retsordfører for Radikale.

Udmeldingen kommer efter, at EU’s sundhedsministre mandag aftalte en række nye anbefalinger vedrørende rejserestriktioner, herunder at der ikke skal være krav om 10 dages isolation, uanset om den indrejsende kommer fra et gult, orange eller rødt EU-land.

Læs hele historien her.

Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer

Sommertrafikken i Københavns Lufthavn ventes at overstige sidste års niveau. Lufthavnen forventer 10 mio. passagerer i løbet af sommermånederne og kan samtidig få den travleste enkeltstående rejsedag i sin historie.

HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet

Flere politikere på Københavns Rådhus ønsker nu strammere regler for udlejningscykler, som de mener fylder for meget på fortove og i gader. HORESTA udtalte sig om sagen i TV2 Kosmopol onsdag. Branchen bakker op om, at cyklerne ikke skal være til gene i bybilledet, og arbejder for at informere turister bedre.

Ny minister vil videre med modernisering af planloven

Turismeminister Signe Munk (SF) vil samarbejde med forligskredsen om den planlovsændring, der blev sat på pause af folketingsvalget. Turismeerhvervet afventer fortsat afklaring om, hvornår lovforslaget genoptages, og om regeringen ønsker ændringer i indholdet.

Log ind