Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Antallet af stående publikum, der må deltage til udendørs arrangementer som festivaler, øges 1. juli fra 2000 til 5000. Det oplyser Kulturministeriet i en pressemeddelelse til TV2.
Den tidligere aftale, som blev lavet i forbindelse med den generelle genåbning af Danmark, var, at eksempelvis festivaler måtte samle i alt 2000 gæster i sektioner af højst 1000 mennesker.
”Det er dejligt, at det nu bliver muligt at samles flere til sommerens festivaler, koncerter og andre udendørs arrangementer. Jeg håber, at det lykkes branchen at give publikum nogle gode oplevelser,” siger kulturminister Joy Mogensen (S) i pressemeddelelsen.
Joy Mogensen siger i pressemeddelelsen, at genåbningen for større publikum kan have konsekvenser for arrangørernes muligheder for kompensation.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Scandic henter ny salgsprofil til prestigehotel på Aarhus Ø
02-10-2026
-
Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark
02-10-2026
-
Joe & The Juice investerer i medarbejdere og kultur
02-10-2026
-
Landsretten afviser anke om syv skyggehotellejligheder
02-10-2026
-
Villa Provence går efter Michelin-nøgle i Aarhus
02-10-2026
-
Kattegatcentret er blevet Green Key-certificeret
02-10-2026