Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der er massevis positive meldinger for sommeren 2021 i disse dage. Restriktionerne falder på stribe, og smitten falder i samfundet. Men for hotelbranchen er det en anden snak, for der ser sommeren ud til ikke bare at blive slem - den ser ud til at blive værre end sidste år, skriver Berlingske.
Nye tal fra VisitDenmark og Danmarks Statistik viser, at antallet af hotelbookinger i sommerferiemånederne juli og august i København er faldet med henholdsvis 64 procent og 33 procent i forhold til juli og august i 2020.
Ifølge tallene kan Københavns hoteller se frem til, at kun mellem 5 og 10 procent af værelserne kommer i brug. Det skal ses i sammenligning med, at belægningsgraden, som det hedder, normalt ligger på 90 procent.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026