Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

De københavnske hoteller har udsigt til endnu en sommer med alt for få gæster, tomme værelser og elendig indtjening. Størstedelen af hotellerne i hovedstaden forventer kun at sælge under halvdelen af værelserne i højsommeren, hvor der normalt er fuldt hus, skriver Jyllands-Posten.

”Det bliver en rædselsfuld sommer for hotellerne i København. Hotellerne tjener flest penge i sommerferien og tærer ofte på de indtægterne i resten af året. Nu går de ind i en lavsæson uden at være polstret, når også de store regninger for moms og skat skal betales. Det er derfor stærkt problematisk, at kompensationsordningerne udfases på et tidspunkt, hvor hotellerne fortsat har brug for støtte,” siger Kristian Nørgaard, politisk konsulent i HORESTA.

Arp-Hansen Hotel Group er med 12 hoteller den største operatør i København. Koncernen har i øjeblikket en belægningspct. på 25 pct. og bookingerne for de kommende måneder er ikke prangende. Dorte Krak, adm. direktør i Arp-Hansen Hotel Group, fortæller, at hun vil være glad, hvis virksomheden når op 50 pct. i højsæsonen, men det er meget usikkert.

Læs hele historien her.

Tre storbyer sænker regningen for udeservering

Restauranter og caféer i København, Aarhus og Aalborg får lavere udgifter til udeservering. HORESTA glæder sig over beslutningerne og peger på, at udeservering også bidrager med aktivitet og liv i byerne.

Flere kæder bejler til nyt hotel på Frederiksberg

En eksisterende bygning tæt ved Flintholm Station kan blive omdannet og udvidet til et nyt hotel. Udvikleren Tanmia er i dialog med flere mulige operatører, mens lokalplanforslaget nu er sendt i offentlig høring.

Log ind