Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Folketingets sommerpakke skal give medvind til turisme- og oplevelseserhvervet efter en hård periode under coronakrisen. Men fra HORESTA lyder det, at sommerpakken ikke redder erhvervet, skriver TV2 Bornholm

”For erhvervet tabte sidste år over 40 milliarder kroner. I den sammenhæng er 1,6 milliarder ikke nok til at genstarte turismen i Danmark,” siger Anette Hyldebrandt, chef turisme og oplevelsesøkonomi i HORESTA.

Læs hele historien her.

Nyt partnerskab skal løfte turismen i Køge

Et nyt samarbejde mellem Køge Kommune, Wonderful Copenhagen og Visit Sydsjælland & Møn skal tiltrække flere danske og internationale gæster. Fokus er blandt andet på erhvervsturisme, endagsbesøg og flere gæster uden for højsæsonen.

Ny rapport stiller spørgsmål ved overturisme

En europæisk undersøgelse baseret på 30.000 interviews viser, at et stort flertal af borgerne ser positivt på turisme. Resultaterne peger på, at utilfredshed med turister er mindre udbredt, end den offentlige debat kan give indtryk af.

Log ind