Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I Frankrig kan diskokuglen fra 9. juli snurre igen. Her kan landets natklubber genåbne, selvom Frankrig har været igennem en skrap nedlukning, hvor der flere gange har været indført udgangsforbud og krav om mundbind udendørs i de fleste regioner, skriver DR. Herhjemme må vi ifølge genåbningsplanen vente til 1. september på igen at indtage dansegulvet.
HORESTA mener dog, at det snart er tid til at starte røgmaskinen.
”Jeg mener, at det er ansvarligt, når vi om lidt går på sommerferie, at åbne op for de diskoteker, barer og klubber, som har været lukket nu i halvandet år,” siger Annette Hyldebrandt, chef for turisme og oplevelsesøkonomi i HORESTA.
Hun mener, at man passende kunne genåbne natklubberne, når barer og restauranter 15. juli får lov til at holde åbent til klokken 02:00.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Lufthavn forventer rekordsommer
15-05-2026
-
Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab
15-05-2026
-
Hotelejers millionprojekt tættere på realisering
15-05-2026
-
Michelin-kok indstiller karrieren
15-05-2026
-
Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen
15-05-2026