Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Rejsende fra ind- og udland viser igen masser af interesse for a&o Hostels i Danmark. Sådan lyder meldingen fra a&o Hostels Managing Director i Danmark, Kasper Rønnow.
”Vi oplever i øjeblikket en voksende efterspørgsel på alle lokationer i kæden. Det gælder også dem i København, som er en uhyre eftertragtet rejsedestination. Uge for uge stiger antallet af værelsesbookinger og dermed omsætningen i København,” siger Kasper Rønnow.
a&o Hostels er Europas største kæde af økonomihoteller med i alt 40 hostels fordelt på 24 byer i 9 lande, herunder to hostels på henholdsvis Nørrebro og i Sydhavnen.
Ifølge a&o Hostels er det samlede salg i kæden steget 20 procent i forhold til uge 23. Det gør sig også gældende i Danmark, og a&o i Danmark følger det samme øgede aktivitetsniveau, som ses i resten af kæden. Her er omsætningen øget med 185 procent sammenlignet med april. Samtidig kommer der i øjeblikket markant flere forespørgsler om overnatningsmuligheder fra interesserede rejsende.
a&o Hostels hjemmeside fik i forrige uge 32 procent flere besøgende i forhold til ugen før. Telefonomstillingen modtager i øjeblikket 60 procent flere opkald dagligt sammenlignet med for en måned siden, hvilket svarer mere end 1.000 ekstra opringninger om dagen.
I samme periode har medarbejderne modtaget 50 procent flere mails sammenlignet samme tidspunkt sidste år. I første uge af juni modtog kædens chatbot 200 stillede spørgsmål om dagen, hvilket var 25 procent mere end i ugen før.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026