Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det kunne have været så godt - sehr, sehr schön eller endda wunderbar, om man vil. Men - man skal virkelig kigge langt efter bilerne med tyske nummerplader i det danske sommerland lige nu, skriver DR.dk. På samme måde er der ualmindeligt få svenskere, nordmænd, hollændere og så videre for årstiden, for de orker ikke alt det bøvl, der møder dem ved den danske grænse.

Og det koster virksomhederne i ferielandet, fortæller Kristian Nørgaard. Han er politisk chefkonsulent hos HORESTA.

”Efter det, vi har været igennem de seneste 15 måneder, havde mange håbet at se ind i en sommer, hvor noget af det tabte kunne hentes hjem. Derfor er det stærkt bekymrende, at vi nu står i en situation, hvor danskerne rejser væk, uden at andre kan rejse ind og bruge penge her,” siger Kristian Nørgaard.

Han langer ud efter de danske indrejseregler, der siger, at udlændinge skal i karantæne, når de kommer og EU-regler, der siger, at man skal i karantæne, hvis man kommer hjem fra et land med mere end et bestemt antal smittede per 100.000 indbyggere.

Læs hele historien her.

Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer

Sommertrafikken i Københavns Lufthavn ventes at overstige sidste års niveau. Lufthavnen forventer 10 mio. passagerer i løbet af sommermånederne og kan samtidig få den travleste enkeltstående rejsedag i sin historie.

HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet

Flere politikere på Københavns Rådhus ønsker nu strammere regler for udlejningscykler, som de mener fylder for meget på fortove og i gader. HORESTA udtalte sig om sagen i TV2 Kosmopol onsdag. Branchen bakker op om, at cyklerne ikke skal være til gene i bybilledet, og arbejder for at informere turister bedre.

Ny minister vil videre med modernisering af planloven

Turismeminister Signe Munk (SF) vil samarbejde med forligskredsen om den planlovsændring, der blev sat på pause af folketingsvalget. Turismeerhvervet afventer fortsat afklaring om, hvornår lovforslaget genoptages, og om regeringen ønsker ændringer i indholdet.

Log ind