Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Research fra den globale franske hotelgigant Accor viser, at deltagere i onlinemøder typisk forventer at få næsten 25 procent større udbytte, også i form af indgåede aftaler, når de kan sidde overfor kunden. Accor skriver i en pressemeddelelse, at data til undersøgelsen er indsamlet blandt professionelle mødedeltagere de seneste 12 måneder, mens coronakrisen har raset, fortæller Standby.dk.
Deltagerne i undersøgelsen siger, at de forventer at kunne indgå omkring 23 procent flere aftaler om året ved at mødes fysisk med kunden, fremfor at skulle bruge video- eller telefonmøder. Ifølge deltagerne modsvarer udbyttet af ét face-to-face møde med hvad der ellers skulle bruges op til tre onlinemøder på.
En af årsagerne til, at de fysiske møder giver mere, siger 30 procent af deltagerne i undersøgelsen, er, at man ved fysiske møder blandt andet kan aflæse modpartens kropssprog – og 22 procent af deltagerne fra undersøgelsen siger, at det er mere akavet med small talk via videomøder, når de personlige relationer skal på plads mellem parterne.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026