Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Ærø Turist og Erhverv er stoppet med at henvise feriegæster til campingpladsen på grund af de mange klager og ingen handling fra forpagteren.

”Der er blandt andet klager over dårlig og manglende rengøring, oprydning og ringe service. Det er gentagne og mange klager over længere tid, og det kan vi ikke lægge navn til”, fortæller turist- og erhvervschef Chris Hammeken.

Fyns Amts Avis har været i kontakt med Carsten Lehrskov for at foreholde ham klagerne over forholdene på Ærøskøbing Camping, men han ønsker ikke at tale med avisen i forbindelse med sagen.

Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer

Sommertrafikken i Københavns Lufthavn ventes at overstige sidste års niveau. Lufthavnen forventer 10 mio. passagerer i løbet af sommermånederne og kan samtidig få den travleste enkeltstående rejsedag i sin historie.

HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet

Flere politikere på Københavns Rådhus ønsker nu strammere regler for udlejningscykler, som de mener fylder for meget på fortove og i gader. HORESTA udtalte sig om sagen i TV2 Kosmopol onsdag. Branchen bakker op om, at cyklerne ikke skal være til gene i bybilledet, og arbejder for at informere turister bedre.

Ny minister vil videre med modernisering af planloven

Turismeminister Signe Munk (SF) vil samarbejde med forligskredsen om den planlovsændring, der blev sat på pause af folketingsvalget. Turismeerhvervet afventer fortsat afklaring om, hvornår lovforslaget genoptages, og om regeringen ønsker ændringer i indholdet.

Log ind