Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det store spørgsmål inden for turismeerhvervet er nu, hvordan coronanedlukningen har ændret den måde, vi rejser på.
I 2020 estimeres det, at det danske turismeerhverv tabte over 40 mia. kr. samlet set, og ifølge en prognose fra Tourism Economics, foretaget for VisitDenmark, forventes antallet af udenlandske turister først oppe på niveau med før coronakrisen i 2023.
Derfor bliver nærmarkederne altafgørende, spår Annette Hyldebrandt, chef for turisme- og oplevelsesøkonomi i HORESTA.
”Der vil være en langt større afhængighed af nærmarkederne rundt omkring os. Norge, Sverige og Tyskland i overvejende grad,” siger hun og uddyber, at der er tale om lande, hvor der er mulighed for at køre hertil, og hvor fly ikke er involveret.
”Det betyder dog ikke, at vi må glemme markeder som Storbritannien og USA, for de har været bærende elementer i at løfte dansk turisme de sidste mange år, og det skal de blive igen fremadrettet,” siger hun.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025