Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Sundhedsstyrelsen har offentliggjort en ny vurdering af holdbarheden af Covid 19 vacciner fra Pfizer/Biontech og Moderna, der anvendes til at vaccinere danskere. Og hvor styrelsen hidtil har sat otte måneder som grænse for, hvor længe vaccinen mindst holder, er vurderingen nu ændret til 12 måneder, skriver TravelNews.dk.
Indtil nu har de danskere, som er blevet vaccineret i løbet af foråret nemlig måttet håbe på, at myndighederne har vacciner nok til en eventuel re-vaccination, så deres Covid 19 rejsepas også er gyldigt ind i starten af 2022.
Ifølge en pressemeddelelse fra Sundhedsstyrelsen viser nye studier, at immunitet efter andet vaccine-stik holder ”mindst et år”. Studierne fortæller også, at immuniteten faktisk er bedre efter vaccination, end hvis man ”kun” har opnået immunitet efter selv at have haft sygdommen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Fem markante hoteller vender tilbage til HORESTA
26-06-2026
-
Sommerens vigtigste tjek: Unge medarbejdere
26-06-2026
PRESSEKLIP
-
Cofoco sætter ny overskudsrekord
26-06-2026
-
Ny Scandic-kæde udvider til endnu et nordisk marked
26-06-2026
-
Danmarks rigeste mand vil købe Aarhus Airport
26-06-2026
-
Milliondonation skal sikre nordjysk attraktion
26-06-2026
-
De Konservative vil styrke turismens rammevilkår
26-06-2026
-
Ny ledelse sætter kursen på Hotel Pejsegården
26-06-2026
-
Nu åbner ny turismeuddannelse for ansøgere
26-06-2026
-
Internationalt: Hotel Hans Egede i Nuuk løfter resultatet markant
26-06-2026