Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Restauranter, værtshuse og hoteller nærmest skriger efter at få flere taxaer til Vestjylland. Når gæsterne har haft en hyggelig aften i selskab med en lidt for høj promille, er det nemlig sjældent, at de kan ringe efter en taxa, der kort tid efter kommer og kører dem hjem.

Både Sandgaarden og Biergarten i Søndervig, Kommandobroen i Hvide Sande og Hotel Skjern har fortalt Dagbladet om deres problemer med at få taxaer til at køre deres gæster hjem, skriver Dagbladet Ringkøbing-Skjern.

Det er ikke kun i Ringkøbing-Skjern, at man kæmper med at få taxaer til deres gæster. HORESTA har lavet flere undersøgelser af taxibetjeningen, der peger på store problemer i landets mindre byer.

HORESTA ansætter ny HR- og netværkschef

Camilla Nyholm er tiltrådt som ny HR- og netværkschef i HORESTA. Hun kommer med solid erfaring inden for HR og ledelse samt et indgående kendskab til hotel-, restaurant- og turismeerhvervet.

Uber Eats skærper kampen om takeaway

Uber Eats er gået ind på det danske takeawaymarked og udfordrer Wolt. HORESTA ser flere muligheder for restauranterne, mens fagbevægelsen kritiserer budenes arbejdsvilkår.

Log ind